HLAVOU MÚR NEPRERAZÍŠ, SRDCOM ÁNO

Do slávneho nemeckého mysliteľa Immanuela Kanta se zamilovala jedna žena a stále čakala a čakala, kým ju požiada o ruku. Ale Kant hovoril o množstve závažných vecí a viedol filozofické špekulácie, a neopýtal sa, či by si ho vzala.

Nakoniec mu sama povedala: „Chcela by som sa za vás vydať.” Kant bol zmätený. Povedal: „Musím o tom premýšľať. Niečo tak závažné predsa nemôžem urobiť len tak, bez premýšľania.” A tak začal premýšľať.

Jedného dňa zaklopal na dvere domu onej ženy. Rozhodol sa, že sa s ňou ožení. Usúdil, že by mal povedať áno. Keď sa opýtal jej otca, či by mohol hovoriť s jeho dcérou, otec povedal: „Ale tá sa už dávno vydala a má dve deti! Kde ste boli tak dlho? Uplynulo takmer sedemdesiat rokov.”

Stále len premýšľal a premýšľal. Existujú záznamy v jeho denníku. Našiel 354 dôvodov, prečo by sa mal oženiť, a 350 dôvodov, prečo by sa nemal. Ony štyri dôvody ho doviedli k rozhodnutiu, že se ožení. Ale už bolo neskoro.

Myseľ dokáže krásne snívať, vie dobre myslieť, výborne plánovať, ale nemá vôľu. Nemôže jednať. Pokiaľ ide o činnosť, je tak trochu zbabelec. Dokáže myslieť, ale nedokáže konať.

Život založený na neustálom premýšľaní môže byť obtiažny. Zistíte, že mu chýba podstata. Človek žije v akomsi vákuu, nie je ani na zemi, ani v nebi. Je kdesi medzi.

Vaše bytie v skutočnosti nikdy nepočúvalo hlavu. Dáva jej možnosť myslieť, ale akonáhle nastane čas rozhodovania, dospeje k rozhodnutiu vaše celistvé bytie, nie hlava.

Ak je niečo v súlade s vaším bytím, takže to cítite ako pravdu, ste pripravení to (u)robiť.

Let’s go!

#hlava #mysel #mur #srdce #sen #plan #zivot #clovek #pravda #podstata #bytie #celistvost #doit

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *