Človek vie byť veľmi nepríjemný tvor a svojím neokrôchaným prístupom dokáže aj dosť ublížiť, ale aj keď mi pretečú nervy, tak môžem povedať: ,,Mohli by ste si, prosím, dať tie tašky dole, nech si sadnem?” miesto: ,,Dajte si dole tie tašky, nie ste tu sama!” Nepoznáme kontext, nepristupujme k druhým na základe svojej momentálnej nálady.
Láskavosť nie je o presadzovaní svojej vôle, že som lepšia ako ty, ale je o udržiavaní rešpektu a empatie aj vo chvíľach nezhody a konfrontácie.
Môžem si určiť hranice, povedať nie, poukázať na nepekné správanie, postaviť sa za seba, a stále byť milým človekom. To všetko sú životne dôležité súčasti starostlivosti o seba a zdravých medziľudských vzťahov. Ovládať svoje emócie v emočnom vypätí je umenie.
Požiadať, aby si so mnou komunikoval úctivo, aj keď je situácia nepríjemná a ty sa so mnou konfrontuješ. O čo hladšou sa môže potom stať i keď má svoje úskalia? Ako keď mi revízorka dávala pokutu s istou pokorou a milým prístupom, až som jej to zaplatila s radosťou:) Neponížila ma a nepotrebovala si skrze mňa uplatniť svoju moc. Asertivita, založená na láskavosti a empatii, podporuje vzájomné porozumenie a psychickú pohodu.
Takže, zatiaľ čo láskavosť môže zahŕňať prispôsobenie sa iným, vyžaduje si aj asertivitu pri ochrane vlastných potrieb a hodnôt. A samozrejme, vzájomnú úctu. V konečnom dôsledku ide o nájdenie rovnováhy medzi láskavosťou a sebaúctou.
Môžeš byť láskavá osoba a tiež:
- povedať nie
- uprednostniť svoje potreby
- určiť si hranice
- nesúhlasiť s ostatnými
- byť úprimná
- poukázať na neprijateľné správanie
- odísť z nevyhovujúceho prostredia
- robiť chyby, aj tie blbé
- postaviť sa za seba
- chrániť svoj čas i prostredie
- nebáť sa vnímať veci citlivo
Zrelosť si uvedomuje, že nie každé spojenie musí trvať večne, aby malo zmysel.
#kindness #laskavost