MYSLI NA SEBA

Niekedy je najmúdrejšie, najšikovnejšie a najsúcitnejšie riešenie vytvoriť si pevné hranice s druhým človekom: presadiť svoju potrebu, prekročiť „malo by sa“, ako keď preskočíme mláku, a postupovať rozhodným spôsobom, aby sme si ctili a chránili našu vlastnú integritu.

Vziať si späť svoje autonómne územie, oddeliť sa a uvedomiť si svoj psychický interiér, ktorý si dekorujeme podľa seba. Stretnúť sa s narcizmom, psychickým zneužívaním či zraňujúcou ľahostajnosťou s ohnivou (trochu dračou:-) a jasnou odpoveďou, vymedzením sa voči tomu.

Netýka sa to len externých stretnutí s druhými, ale aj tých vnútorných druhých. Tí sa vkrádajú vo chvíľach emocionálnej, psychickej a somatickej slabosti – hlasy, postavy a osoby, ktoré prichádzajú do nášho vnútorného sveta bez pozvania.

Často ich rozpoznáme podľa ich obohraného refrénu: „Niečo s tebou nie je v poriadku. Nie si ok. Zlyhala si. Nie si hoden toho, aby ťa skutočne chceli poznať. Nikto ťa nikdy nebude milovať, pokiaľ sa nestaneš niekým iným. Tvoja citlivosť nie je ani opodstatnená, ani vítaná. V skutočnosti sem nepatríš.“

Toto sú hlasy stratených a strachom pretkaných tieňových prvkov vlniacich sa naprieč generáciami a rodiacimi sa v podvedomých vodách nedostatočnosti a nespokojnosti so samým sebou.

Tieto vnútorné procesy, ktoré nás na nevedomej úrovni veľmi ovládajú, si tiež pýtajú svoje hranice. Ako keď vám do bytu vstúpi nezvaný hosť. Nevie, čo sa patrí a čo nie, a potrebuje, aby ste mu to ukázali. Aby ste vy určili, kde je jeho miesto. Pretože ak to neurobíme, tak sa tými bytosťami sami staneme. Na úrovni tela, srdca i mysle.

Odlíšiť sa od nich, udržať si vlastnú suverenitu a získať späť úplnosť toho, kto a čo naozaj sme. Nezdržiavať sa v prítomnosti a realite tých, ktorým chýba empatia a adekvátna reakcia. Už neplatí pravidlo ostať tam, kde sa to patrí, aby sme zapadli, boli slušní, aby sme zahŕňali láskou vyprahnutú púšť a opätovne sa nám vracali len zoschnuté ruže malého princa.

To, čo bolo zničené, môžeme obnoviť a postaviť znova. Inak. S jasným pohľadom, súcitom voči sebe a milosrdne smerom k svetu, ktorý nás učí nebyť fackovacími panákmi.

Áno, láskavo povedať NIE.

Keď si dovolíme, aby nás sprevádzala a po rozložení znova zložila Vítaná Zmena. Prostredníctvom jej podpory a dotyku dokážeme nahliadnuť do nového sveta.
Toho nášho.

Rozpovedz nový príbeh, obleč si cisárove nové šaty a mysli na seba!

#narcizmus #hranice #drak #pravda #citlivost #autentickost #nove #ja
#dostatok #spokojnost #uplnost #celistvost #empatia
#zmena #stastie #podpora #dotyk #laskavost
#pochopenie #porozumenie
#mysli #na #seba

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *