V ODOVZDANÍ JE LIEČENIE

Tento rok som sa prestala vodiť za nos výtvormi svojho vedomia. Aj tými, ktoré mi boli pchané pod nos. Prestala som s týmto bláznivým hraním. Vykročila som do neznáma a pozrela sa na seba očami hory. Hora ma nechváli, hora mi nič nevyčíta a ani na mňa nevyplazuje jazyk.

Uvedomila som si pominuteľnosť každého jedného okamihu a do môjho života vstúpila pravdivosť a sila. Prestala som zabíjať čas a klamať si. Vstúpila som do pootvorených dverí bez viny, že neplním dané predstavy, sny, nároky, požiadavky, a o pár hodín tie dvere vykopnem a teatrálne do nich vstúpim s mne vlastnou chuťou, vášňou a radosťou.

Rozpoznala som svoje vlastné ilúzie, že sú to teda ilúzie, a tým som získala pár dôkazov o svojej vnútornej jasnosti. Mimo to už nie sú žiadne ilúzie, ktoré by bolo potrebné vykoreniť, a taktiež žiadna pravda, o ktorú by bolo treba usilovať. Moje ilúzie nie sú nič než svetlo múdrosti.

Zároveň som s odhodlaním odstrihla výhonky i staré zhnité korienky toho, čo doslúžilo. Všetko, čo mi spôsobuje úzkosť, strach, depresiu, bolesť, obsesívne myšlienky, vyčerpanie, nespavosť, už odplávalo spolu s mojimi slzami do večných lovíšť. Lebo minulosť má odpočívať v pokoji.

Praktizujem PAUZU vždy, keď sa v strede akéhokoľvek diania potrebujem zastaviť a nadýchnuť. Dotýkam sa tak mystéria života a cítim, že ho skutočne žijem. Nie len čakám na lepšiu budúcnosť alebo si na jazyku prevaľujem pachuť minulosti.

Je to ako ostať posledným človekom v kine, keď už všetci odišli, a finálna veta záverečných tituliek práve mizne na plátne. Je to chvíľa, keď rýchlo kráčam ulicou a podíde ku mne pes a olizne mi nohu. Zastavím sa a venujem mu chvíľku zo svojho žitia. Vyjdem z obchodu s plnou nákupnou taškou a nenáhlim sa hneď preč, zahľadím sa medzi oblaky v tom magickom zhone vôkol mňa, a práve vtedy spoza nich vykukne svetlý lúč slnka. Tento moment zastavenia zahreje až do kosti.

Praxou “zotrvám v tom dlhšie” prehlbujem dotyk so životom aj s pocitmi druhých. Je to krásne.

Budeš Červená čiapočka alebo Vlk? Ako chceš, aby bol v novom roku život cez Teba žitý?

#zazen #pause #lingering #new #year #oci #hora #zivot #pravda #dusa #prax #mysterium #cervena #ciapocka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *