KEĎ LOVÍME, DOKÁŽEME HORY PRENÁŠAŤ. A POTOM TO ZHASNE.

Na začiatku je všetko ideálne. Proporcie tela sú dokonalé, vášeň spaľujúca, myšlienky totožné, súhra medzi nami nepozná hranice. On je galantný a pozorný, ona prijímajúca a odovzdaná. On sa zamiluje do jej spontánnosti a premenlivosti a patrične ocení aj plachosť a submisívnosť. Ona sa zamiluje do jeho neustálych prejavov lásky a prítomnosti, ktorú jej naplno venuje.

A zrazu je tma. Niekto nečakane vypne prúd. A my nemáme žiadne sviečky. On je iný aj ona. Do života sa vkráda každodennosť, s ktorou sa ukáže pravda. Časom to, čo na sebe tak obdivovali a vyzdvihovali, začne liezť na nervy. Ilúzia sa rozplynie.

Všetko to bol len klam, kričia na seba. Obaja hrali hru: páčiš sa mi, len ak si takáto/takýto. Naplno prepadli ilúzii a zamilovali sa len do fázy dvorenia. Vytvorili prchavú dokonalosť a chceli sa v nej stratiť, uchopiť ju a už nepustiť. Zamilovať sa do vlastnej fantázie a predstavy si časom vypýta svoju daň v podobe vytriezvenia. Zo zamknutej komnaty sa o slovo začne hlásiť pravdivosť. Nie som taký, akého som zo seba urobil. Prevzal som na seba rolu, ktorá je podľa mňa lepšia ako moja pravá tvár. Zahral som svoj part dokonale, ale už sa pod tou maskou potím a potrebujem si ju zložiť.

Moje sebavedomie rastie len vtedy, keď si ho dokážem potvrdiť skrze niekoho iného. Tvoje reakcie boli pozitívne práve v období, keď som bol ten druhý, preto si myslím, že byť sám sebou si nemôžem dovoliť. Stratil by som Tvoj záujem, a tým vlastnú hodnotu. 

Človek nemôže stratiť to, čo mu chýba. Druhá osoba nám nedokáže dať to, čo sami nemáme. Vlastnú hodnotu a povedomie o sebe získavame nie tým, že sa hráme na iných – podľa nás lepších, ale tým, že si začneme vážiť naše skutočné ja. To, kým sme, keď prídeme večer unavení z práce, to, akí sme, keď varíme nedeľný obed, ale aj to, kto sme, keď sa prechádzame v prírode, naplňujeme biznis plán alebo tancujeme flamenco v piatkovom klube.

Skúsme sa zamyslieť nad svojimi hodnotami, nad tým, čo nás robí šťastnými, kedy cítime spokojnosť, aké sú naše silné stránky a čo dokážeme ponúknuť svetu z toho, kto skutočne sme. Nemusíme živiť iluzórnu predstavu, akí by sme mali byť, aby nás ten druhý miloval. Je to len náš opakovaný zvyk, ktorý musíme prekuknúť. Je to naše brnenie, aby sa k nám nedalo tak ľahko dostať.

Tvárim sa, že mi niečo nevadí, že som úplne nad vecou, dokonalý partner, ale pritom mi to vadí nesmierne. Prečo to nepriznám? Raz tá bomba aj tak vybuchne.

Keď si dovolíme byť od začiatku sami sebou a prestaneme sa navzájom vodiť za nos, je tu šanca pozitívne inšpirovať aj iných a ukázať im, že pravá tvár sa nosí. 
Keď sa niekto zamiluje do pravdivosti, dokáže sa vyhnúť veľmi boľavému sklamaniu. 

Čo to znamená byť sám/sama sebou? Vezmi si čistý papier a pero a napíš si, kto som? Píš všetko, čo Ti napadne, na čo si hrdý/á, čo na sebe zbožňuješ aj nenávidíš, ale si to ty, zvedom si, ktoré vlastnosti sú Tvojou pevnou súčasťou a chceš si ich ponechať. Čo by Tvoja budúca partnerka alebo Tvoj budúci partner mali o Tebe vedieť? Pri ďalšom rande si spomeň na tento zoznam a vystúp z role, ktorá Ti nie je vlastná. Vylož karty na stôl a teš sa z toho, čo bude nasledovať.

Nie. Prejavená pravda skutočne nie je nudná. Je milovaniahodná. A milovať sa nasleduje po zamilovať sa.

It Takes A Lot Of Energy To Be A Person. It Takes No Energy To Be Yourself.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *