SURFOVANIE NA EMOČNEJ VLNE🏄‍♀️

Keďže sú emočné vzorce zakorenené vo väčšej hĺbke než naše myšlienky, ovplyvňujú kvalitu nášho života silnejšie než ktorýkoľvek iný vnútorný faktor. Emócie sú taktiež nerozlučne prepojené s naším myslením, čo znamená, že keď prežívame zmenu v našom myšlienkovom svete, pocítime ju i na úrovni emočného života.

Jednou z prvých vecí, ktoré si môžeme s rozvojom kontemplačných schopností všimnúť, je zvýšené uvedomovanie si emócií. Všetky emócie oscilujú podľa donekonečna sa opakujúceho vlnového vzorca vedúceho od radosti k bolesti a späť. Emočná vlna každého z nás je jedinečná a prejavuje sa v závislosti na našom neustále sa meniacom okolí. Niektoré vlny sú jemné a zaoblené, iné sú ostré a špicaté a ďalšie sú relatívne ploché a sotva viditeľné. Keď niekoho dobre poznáte, rozpoznáte taktiež tvar a tempo emočnej vlny, ktorá je pre neho typická.

Kontemplácia vytvára okolo našich emócií pocit priestoru, v ktorom môžeme zotrvať bez toho, aby nás niektorá z ich mocných vĺn zmietla. To znamená, že už nemusíme byť obeťami svojich premenlivých emočných stavov alebo extrémnejších prejavov emócií ostatných ľudí. Jedným z najväčších problémov, ktoré musíme prekonať, je identifikácia s našimi emóciami. Keď sa napríklad na niekoho nahneváme, neuvedomujeme si, že sme spadli do pasce stotožnenia sa s týmto emočným stavom. Vnútorný priestor a uvedomenie, ktoré sa z kontemplácie vynorí, tento hlboko zakorenený proces identifikácie po kúskoch odsekáva. Naše lipnutie na vonkajších stimuloch sa postupne rozpúšťa a prestávame im dávať vinu za svoj vnútorný stav.

Svoje vlastné emočné vlny i vlny ostatných ľudí môžete zvládať podobne, ako keď balansujete na surferskej doske tesne pred bodom zlomu vlny. Je potrebné sa naladiť na rytmus rôznych vĺn, ktoré sa k vám blížia. Pokiaľ sa však necháte vlnami ostatných rozptyľovať, zle si načasujete svoj nástup a necháte sa vlnou rozhodiť alebo spláchnuť. Ak sa vám podarí udržať si rovnováhu aj na rozbúrenom mori, nájdete svoju polohu, ktorú pozná každý skúsený surfer.

*kontemplácia: uvažovanie, rozjímanie, zahĺbenie, ponorenie sa do seba

#umenie #kontemplacie #the #art #of #contemplation #surfing #emocie #vlny

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *