TERAPEUTICKÁ PRECHÁDZKA

Kráčanie mi prináša nové poznanie, prekvapivé uvedomenie a zároveň stíšenie a pokoj v rozbúrenom vnútri. Kráčaním kolíšem svoju myseľ, aby sa upokojila. Vtedy sa mi môže vyjasniť. Prechádzka je o prepojení tela so skutočným prežívaním v sebe. Vnímam tlkot svojho srdca i vynaložené úsilie k tomu, aby ožil aj môj duch. Aby sa prešli spolu.

Chodením sa posúvam vpred nielen fyzicky, ale aj mentálne. Chôdzou splyniem so svojimi myšlienkami, ktoré postupne utíchnu, pretože sa na ne prestávam sústrediť. Nechám sa skôr unášať prítomným okamihom a svoju pozornosť nesústredím na nič konkrétne. Len kráčam. Len som. Všetko vôkol mňa podporuje tento proces a vďaka tomu sa cítim viac spojená s prírodou, mestom, ľuďmi, zvieratami, aj rôznymi situáciami, ktoré ma po ceste stretnú. Pri chôdzi nič nemusím, a preto sa cítim dobre a slobodne.

Uvoľním sa od zaužívaných procesov premýšľania a vznikne tak nový nezaplnený priestor. Prechádzkou sa očisťujem, vyprázdňujem. Je to taká meditácia v pohybe. A až po vyprázdnení sa môžem znova zaplniť. Niečím novým, čo ešte nepoznám, ale prinesie mi to do života potrebný rast a prečistí jeho drenážne rúrky. Niečo, čo nedokážem v bežnom kolobehu každodenných povinností vidieť, ale už viem, že to chcem zmeniť.

Veci sa dejú. Život plynie. Jediná istota je zmena. Bezcieľny pohyb smeruje k celistvosti. A celistvosť je úplnosť. To, čo všetci hľadáme. 

Prechádzka je možná aj virtuálnou formou. Určite ste zažili potrebu vybehnúť niekam von, prečistiť si hlavu, vydýchať sa, prípadne spracovať nepríjemný zážitok alebo pocit. Prechádzka je skvelý nástroj psychohygieny a chôdza vonku narúša nekonečný stereotyp a oslobodzuje zvieravé pocity vo vnútri.

Niekedy nevieme, čo by nám pomohlo, jednoducho nám je dlhodobo zle, nepríjemne, cítime, že potrebujeme z uzavretého priestoru odísť. Inokedy chceme riešiť nejakú tému a vnímame, že sa viac uvoľníme von, keď čerstvá vôňa vzduchu a celková atmosféra v externom priestore na nás dokážu pozitívne pôsobiť.

V takýchto chvíľach mávame nutkanie zavolať blízkemu a počas prechádzky sa mu vyrozprávať. Mnohokrát sa nám vďaka tomu uľaví. Rozhovorom s druhým človekom získame nový pohľad na danú záležitosť, ktorý sme predtým prehliadali.

Takto slobodne môže prebiehať aj terapeutická prechádzka, keď ja budem ten Váš priateľ na telefóne. Vy sa budete prechádzať a ja v podstate s Vami, len na opačnom konci cesty, ale vždy sa v cieľovej rovinke stretneme, pretože všetky cesty aj tak vedú do Ríma.

Poď sa so mnou prejsť. Uľaví sa Ti 👯

#walk #talk #therapy