CITLIVOSŤ

To je sila, nie slabosť. Je rozdiel medzi citlivosťou a precitlivelosťou. Keď sme citliví, nemáme potrebu v sebe zadržiavať a hromadiť emócie, pocity, myšlienky, postoje. Nevytvárame si odpor k druhým a svetu. Energia prúdi voľne a cítime sa. Ja Ťa cítim. Ako sa vraví, keď sa neuvidíme, tak sa nahmatáme. Citlivosť je našich 5 zmyslov a otvára ten šiesty. Rastie, keď rastieme aj my. Akonáhle je z nás stojatá voda, tuchneme, zaprdievame a nehýbeme sa, stávame sa necitlivými.

Citlivosť nám pomáha byť ľudskejšími, uzemňuje nás a uzdravuje. Ukazuje, že dokážeme fungovať v priestore s druhými. Sme vnímavejší, tak sa každý na nás lepí. Všetci chcú byť prijímaní a videní, v priestore citlivého človeka je to jedinečná príležitosť. Cíť ma a uviď ma, ach, túžim po tom najviac na svete. Citlivosť neuniká, zostáva a rozumie. Neubi ju palicou. Pre tentokrát neuteč. Zostaň a zdieľaj, čo sa s Tebou deje.

Je čas, aby sme sa stali rodičmi sami sebe. Vedeli si povedať dosť alebo pohni sa, už si v predĺžení. Citlivosť vie, kedy potrebuješ pomoc a bez hanby o ňu požiada. Rozpúšťa nenávisť a nevyhľadáva tmavé kúty bolesti. Citlivosť je sila otvorenosti. Je ako výdych po zadržaní dychu. Citliví ľudia ovládajú umenie správneho prístupu. Ako pristupovať k veciam správnym spôsobom? Byť láskavý, ale aj prísny, keď treba. Citlivosť je dar, nie prekliatie.

Citlivý človek je poslucháč. Počúva oboma ušami. Dovolí Ti najprv si vytvoriť vlastný priestor dôvery, k nemu, k situácii, krúži okolo ako čajka a vyčká, kým nepovieš: Som pripravený/á. A potom sa Ťa dotkne. Netlačí na Teba, nechá Ťa byť svojím. Citlivosť okamžite rozpozná nerovnováhu. To, že nám potom hlava do toho kecá je iná vec, ale citlivosť vie, čo nám už neslúži. V tlaku sa necíti dobre. Omdlieva. Je jej zle.

Citlivosť sa rada učí. Je to umenie, ktoré dokážeš rozvinúť a keď sa naučíš citlivosti, budeš v pohode. Zraniteľný, otvorený a nahý, ale tak skutočne silný a spojený so životom. Budeš cítiť, ako Tebou prenikne aj jemný vánok, aký si ľahký, priechodný a vzdušný, ako mäkkosť premení nielen Tvoje srdce, ale i telo. Citlivosť nás jedného dňa povedie naspäť domov. Otvorme jej dvere, prosím.

#citlivost #sensitivity

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *