ZRELOSŤ JE STAV MYSLE

Asi som si tento život neprišla len odžiť, ale aj uvedomiť. Zrelosť nastáva vtedy, keď sa radi učíme zo svojich skúseností a následne zlepšujeme vlastné postoje a myšlienky voči životným výzvam a tiež ľuďom, ktorí ich tvoria.

S našimi životnými skúsenosťami sa mení naše vnímanie a pohľad. Záležitosti, na ktorých nám kedysi veľmi záležalo, nás pomaly opúšťajú a prestávajú trápiť. Učíme sa, že veci sa dejú aj bez nášho pričinenia, plány nemusia vyjsť a druhí ľudia sa môžu správať spôsobom, ktorý možno neschvaľujeme, ale namiesto toho, aby sme boli smutní a nešťastní, učíme sa to prijať. Prijímame mnohé situácie v živote a nenechávame sa zmiasť ľuďmi, ktorí sa nám snažia dokázať, že sa mýlime. Nakoniec si totiž vždy uvedomíme, že náš duševný pokoj je dôležitejší ako čokoľvek, čo sa ho snaží narušiť.

Aby sme dosiahli zrelosť v našich myšlienkach a postojoch, potrebujeme uznať, že ľudia nemyslia a necítia rovnako ako my. Že to majú inak a tiež je to v poriadku. Budú v našich životoch vždy takí, o ktorých sa môžeme oprieť, ale aj takí, ktorí nám stúpia na boľavé kurie oká. Mnohokrát je lepšie byť inšpiratívny ako tvrdohlavo presadzujúci svoju jedinú pravdu. Väčšinou to stojí len veľa zbytočnej energie, ktorá mohla byť efektívnejšie využitá niekde inde.

90% dospelých ľudí neprekročí emočný vek 14 rokov. K tomu, aby človek emočne dospel, je v prvom rade potrebné odžiť kus života a načerpať skúsenosti zo životných lekcií, vzťahov a situácií, ktoré nám suplujú naše pôvodné domáce prostredie a my máme možnosť konfrontovať sa tak so svojimi traumami a odžiť potlačené emócie a obsahy nášho podvedomia, ktoré sme ako dieťa nemali kapacitu spracovať.

Kým s týmito detskými emóciami nenadviažeme znovu vedomý kontakt a neprežijeme ich bez toho, aby sme k nim vytvárali odpor, bude nás naše vnútorné dieťa stále obmedzovať a ovládať.

A my sme už predsa veľkí a chceme si tvoriť život podľa seba. Nie?

Tí, ktorí sú dostatočne otvorení na to, aby vpustili ducha, ktorý rozpletie tieto uzlíky bolesti, do svojich životov, vždy nájdu silu a zároveň jemnosť priamo v jadre svojho bytia. Stromy, ktoré sa dotkli koreňmi pekla, dokážu tancovať vo vetre. 

#zrelost #mysel #telo #dusa #duch #terapia #emocia #sila #cesta #zivot #krajinazazrakov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *