MILOVAŤ NA PLNÝ ÚVÄZOK

❤️Láska sa začína rozvíjať v láske k tým, ktorí neslúžia našim cieľom.

Pokiaľ závisím od iného človeka, pretože nedokážem stáť na vlastných nohách, môže mi síce zachrániť život, ale skutočná láska to nebude. Paradoxne je schopnosť vedieť byť sám predpokladom pre schopnosť milovať. Spomína Erich Fromm.

🦸‍♀️Schopnosť byť sám je superpower pre schopnosť milovať. Mám tú skúsenosť. A netrvala dva týždne:) Je to existenciálna pravda: tí, ktorí dokážu byť sami so sebou, sú naozaj schopní milovať, deliť sa aj násobiť, ísť do najhlbšieho jadra druhého človeka – bez toho, aby ho vlastnili, aby od neho závisel ich život, aby druhého zredukovali na potrebu alebo vec a hlavne bez toho, aby vytvárali spoluzávislosť. Umožňujú druhému absolútnu slobodu, pretože vedia, že ak ten druhý odíde, budú šťastní ako aj teraz. Ich šťastie im nemôže nikto vziať, pretože ho nik iný ani nepriniesol. 

❤️Láska je umenie; na svete nie je nič dôležitejšie, než sa tomuto umeniu naučiť.

Navzdory hlbokej túžbe po láske sa všetko ostatné považuje za dôležitejšie. Učíme sa milión vecí, stále v niečom napredujeme, pracujeme a premýšľame ako mať a byť viac, zveľaďujeme veci okolo nás, všetko je prednejšie, vrchol nášho bytia leží niekde mimo nás, všetku energiu sme vyčerpali na dosiahnutie svojich cieľov a žiadna nám neostala na výučbu umenia milovať. Kto by už pracoval na láske? Veď tá sa deje sama, nie? Len prídeš a miluješ, či? 

❤️Láska nie je niečo automaticky dané. Nie je to pocit, je to prax. Ak sa chce niekto stať majstrom v umení milovať, cvičí disciplínu, sústredenie a trpezlivosť vo všetkých aspektoch svojho života.

😘Milovať nie je len silný cit, je to rozhodnutie. Pravá láska je výrazom tvorivej sily a zahŕňa starostlivosť, úctu, zodpovednosť a poznanie. Láska je jediná a uspokojivá odpoveď na otázku ľudského bytia. 

💃🏼Láska je umenie rovnako ako život sám. Je to tanec, kde sa učím viesť a potom sa tej kontroly vzdám a stanem sa tým tancom.

🌹Veď ma, Život, som pripravená. Smiem prosiť? odpovedá a ja prikývnem. 

#erich #fromm #umenie #milovat #laska #zivot #prax #ucimsa #disciplina #sustredenie #trpezlivost #skusenost #tvorivost #starostlivost #ucta #zodpovednost #poznanie

Jeden komentár k “MILOVAŤ NA PLNÝ ÚVÄZOK”

  1. Musím objektívne spoznať druhého i seba, aby som uvidel jeho skutočnosť, alebo lepšie povedané prekonať ilúzie, iracionálne skreslený obraz, ktorý o ňom mám. Len keď objektívne poznám človeka, môžem ho spoznať v najhlbšej podstate, v akte lásky😍

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *